19. 5. 2013

Máme v Ostravě přece spoustu symbolů, tak k čemu Baník!!!Facebook, se mne pořád ptá, co se mi honí hlavou. Tak já vám to teda řeknu - BANÍK. Už dlouho a dlouho ještě bude. Věřím. Přiznám se, že nevím, jak bych jako zastupitel, kterým naštěstí nejsem a nikdy nebudu, hlasoval. Koupit či nekoupit? Sto mega je spousta peněz, opravuje se městský stadion ve Vítkovicích, Baník může hrát tam, a když spadne do III. ligy tak se z toho nějak vyhrabe a do I. ligy se nějak dostane, když to zvládla taková Bohemka... 
Ostatně stejně tam chodí jen dobytci, kteří se chtějí porvat, tak co s tím, navíc je to soukromý majetek a stejně to tu hodnoty nemá a jeden stadion městu určitě stačí.

Asi jo. Každý týden se mi dme hrdostí hruď, když čtu v novinách články, kde se píše, jak soubor Státního divadla moravskoslezského vyprodal pražské Národní divadlo, nebo jinou přední scénu, kde si vysloužil standing ovation pražských fans, kteří si se slzou v oku s ostravskými protagonisty zazpívali společně Ach synku, synku. Články o úspěších ostravských vědců vždy jen lehce proletím, je jich tolik, že je prostě nestačím číst. Je skvělé jak nás reprezentují a neustále všem připomínají, že tady na pomezí Moravy a Slezska je hrdé město s třemi vykřičníky. Občas se sice něco nepovede, operní diva ujede o půltón, ale to jí jako vždy její fanoušci reprezentující tvrdé jádro jejího fan klubu, kteří jí oddaně doprovázejí na jejích štacích, odpustí. To jen ti pitomí Pražáci co nerozumí hudbě, do toho furt ryjí. Máme v Ostravě přece spoustu symbolů, tak k čemu potřebujeme Baník???
Asi to tak úplně není pravda, co myslíte.
Zkusme si říct, co tady vlastně máme, co by mohli znát i ti mimoostravští. Bojím se, že moc toho asi nebude – Jarka Nohavicu, hokejové VITKY, slůně, které odrůstá, Stodolní a pana Světlíka, který maká jak šroubek, aby z hromady šrotu udělal něco smysluplného, a že se mu to kurva daří. No pak už jen pot, špínu, krev, slzy a Baníček.
Nic moc, ale je to tu fajne. Mám to tu rád a jsem hrdý na to, že jsem z Ostravy a jsem si jistý, že pokud tu nebude Baník hrát ligu na Bazalech, tak tu bude více smutno. 
Vzpomínám, jak jsem se kdysi bavil s Petrem Šafarčíkem. V dobách, kdy Baník hrál o titul, Petr říkal, že sebere své pražské obchodní partnery, vezme je na fotbal, pak je stáhne na Stodolní a oni kulí oči a říkají „Vy tu ale umíte žít“.
Stejně tak vzpomínám na jeden z nedávných rozhovorů s Lumírem Palyzou, kdy jsme se po delší době sešli na pivu, a já byl plný smutku z mých tehdejších návštěv Karviné, kde se dříve plná sídliště mění v ruiny. Lidé, kteří sem byli naváženi do dolu z celé republiky, prchají, protože zde nemají práci a kořeny. Zastávám názor, a v tom jsme se s Lumírem shodli, že pro rozvoj regionu, měst a vesnic jsou právě kořeny to nejdůležitější. Na rodný kraj se prostě nelze dívat jen studenou aritmetikou čísel, to srdce je tam důležité a Lumíra si za tento názor vážím.
Je možné, že pokud město odkoupí Bazaly, tak Petr obnoví továrnu na talenty a vydělá balík. Je možné, že pokud město neodkoupí Bazaly, tak se Lumír, jako dobrý hospodář, stane primátorem. Obojí asi naštve dost lidí, co se dá dělat, mne je to jedno. Oběma to přeji, protože naše město potřebuje dobré kapitalisty a dobře hospodařící politiky.
Nicméně jsem přesvědčen, že vymýtit kořeny Baníku z Bazalů je cesta do pekel. Je to čin, který rozšíří vymlácená a zazděná okna z Karviné na Slezskou. Jsem přesvědčen, že sto mega je spravedlivá cena za zachování značky Baník Ostrava.
Tak jako je pan Zeman mým prezidentem, protože, ač nerad, patřím do dolních deseti milionů, tak je Baníček ikonou tří set tisíc Ostravaku a nás bodrých zvlášť. A zcela jistě nezáleží na tom, zda jste ho volili nebo zda chodíte na fotbal.
Já totiž v tom OSTRAVA!!! prostě stále cítím to pičo.