22. 9. 2013

Svět podle Avatara

Čtvrteční Magazín DNES, či jak se ta příloha Mladé fronty vlastně jmenuje, přinesl rozhovor s neúspěšným prezidentským kandidátem Vladimírem Franzem, kterého v rámci volební kampaně překřtili někteří na Avatara, podle mne poměrně zajímavý rozhovor. Rozhovor věcný a korektní, velmi dobře charakterizující dnešní svět našeho českého dvorku. Přestože pana Franze považuji za inteligentního člověka a osobnost, přiznám se, že nedokáži překonat svůj předsudek k jeho uměleckému ztvárnění jeho těla a představa, že tato potetovaná tvář visí v školních třídách, ve mne vyvolává jisté rozpaky. Myslím však, že budu muset tento svůj názor poněkud korigovat. 
Zatímco z bývalých prezidentů tak nějak neustále čišela touha měnit svět, čehož chtěli dosáhnout například humanitárním bombardováním Jugoslávie, mimochodem do dnes nechápu, jak po někom takovém může být pojmenováno letiště, či vyjadřováním se k úplně, ale úplně všemu, je přístup, který Avatar prezentuje nesmírně sympatický a následování hodný.
Cituji: „A kdyby se každý snažil o něco, co je v jeho silách a čím potěší jiné, třeba bychom si tady pořád nemuseli hýčkat jakousi blbou náladu. A stále si myslím to, co jsem říkal během kampaně. Že je důležité pěstovat vzdělanost, kulturnost a toleranci. Po zkušenostech z kampaně bych dodal, že ještě taky zdravý svobodný úsudek, založený na vědomí souvislostí.“
I když nemám zkušenosti z kampaně, tak pod tohle se rád podepíši. V podstatě je to i jeden z důvodů proč vznikl Bodry Ostravak. Myslím, že je zbytečné v hospodách a sociálních sítích nadávat na politiku, politiky a já nevím koho. Věřím, že je lepší vzít pár dětí z ulice a pokusit se jim nabídnout možnost smysluplného využití volného času, nebo jen prostě pomoct kamarádovi. Ostatně kdo ví, kdy tu pomoc budeme potřebovat my sami. A hlavně aktivní člověk přece nemá na blbou náladu čas. Buď něco dělá, nebo prostě kouká v televizi na zvířátka. Na světě je přece spousta radostí, jen je potřeba umět najít a není potřeba za nimi chodit nijak daleko. Myslím, že svět podle Avatara může být lepší.