3. 9. 2013

Zapomenuté sporty - přetahování lanem

 Přetahování lanem na LOH v
Saint Louis v roce 1904.
Je zajímavé, jak se věci spojují. Pokud chodíte po světě s hlavou otevřenou a jste dostatečně vnímaví, pak zjistíte, že svět je úžasné místo k životu a je jen na nás, abychom si ho nenechali pokazit. Stresům je potřeba se vyhýbat a radosti si užívat a pak vám nápady na další radost přicházejí samy. Důležité je neopovrhovat historií, je to úžasný zdroj inspirace, což dnešní dravé mládí ke své škodě trochu přehlíží, ale to je jejich problém.

Jedním z lidí, který nepochybně inspiroval masy je baron Pierre de Coubertin, zakladatel novodobých olympijských her. A právě nudná administrativní práce spojená s registrací BO mne včera spojila nudný excel s tímto geniem. Výsledkem tohoto spojení je založení oddílu přetahování lanem v rámci SK Bodry ostravak.  Jedná se o sport, který byl ještě v roce 1920 olympijským sportem. Je asi jasné, že se do rodiny olympijských sportů hned tak nevrátí. To ale neznamená, že bychom se neměli pokusit tento veskrze chlapský sport trochu oživit a zpropagovat. Není práce Ostrava městem správných chlapů, kteří se dnes a denně potýkají s problémy, kaj by jiny zdechl. Určitě je. Takže cíl Bodreho ostravaka je jasný. Dostat Ostravu na čelní místo v této ex-olympijské disciplíně. Když vidím, ten materiál, který se schází například v kroužku Starých tlustých basketbalistů, kde se to pohybově nadanými chlapíky s váhou okolo 140 a výše jen hemží, nezbývá než zvolat – Světe třes se.

Věřím, že se najdou i další zájemci, kteří se nechají vyhecovat. Start na Mistrovství České republiky 2014 je náš cíl. O průběhu příprav vás budeme pravidelně informovat. Podotýkám, že správný chlap může být i ženská, pravidla to umožňují a kategorií je poměrně hodně. Zájemci o účast a rozvoj tohoto sportu na Ostravsku se prosím hlaste na našem bodrem e-mailu.