23. 3. 2014

Tajine po marocku

Pro běžného Čecha jsou symbolem Maroka vánoční marokánky, pro urputné turisty pohoří Atlas a intelektuálky zasněně pronesou několik vášnivých vět o Casablance, po kterých většina z nás ostatních odbíhá za kámošem Gogglem aby zjistili, že se jedná o film.

Proto jsem se rozhodl trochu zlepšit povědomí o této zemi a to, jak jinak, kulinářským způsobem a to prostřednictvím zeleninového ragu, kterému se říká tajine. Je to dobré a pikantní a dá se to velmi snadno modifikovat. Nejoblíbenější modifikace spočívá v dodání masa, ale dá se lehce popracovat i s zeleninou.
Určitě bych do toho nešel bez lilku, cukety a mrkve, ale dovedu si tam představit třeba i fazolky, viděl jsem variantu s květákem, který já osobně moc nemusím. Dneska konkrétně jem tam vrazil pórek. Ale pojďme popořádku. 

Začnete cibulí, nejlépe střední. Oloupat, nakrájet na kostičky a vhodit něčeho v čem budete vařit. To něco by se mělo dát přikrýt pokličkou a od věcí není ani pokud to má silnější dno, které je potřeba před zacibulováním pololejovat a to hezky panensky a olivově. Cibulku sklovatíme a pak k ní přidáme nastrouhaný čerstvý zázvor, dva až tři stroužky česneku a po lžičce chilli a drceného kmínu. Lehce osmažíme a už tam hrneme na kostičky, o hraně zvící dvou centimetrů, nakrájenou zeleninu v pořadí - mrkev, lilek, cuketa a pórek, eventuálně další, třeba ty fazolky. Lehce podlijeme trochou vody, přikryjeme pokličkou a dusíme. Po pár minutách do toho přidáme plechovku oloupaných a nakrájených rajčat a cizrnu alias římský hrách. Lehce podusíme a servírujeme například s rýží nebo kuskusem. 
Zajímalo by mne jak to připravoval Bogart.