25. 5. 2014

Celerové rizoto

Řada receptů pracuje s chuťové výraznou zeleninou, kterou je řapíkatý celer. Bohužel vždy použijí tu jeden tu dva řapíky, ale v krámě vám vždy prodají celý svazek. Zbytek se mi pak doma pravidelně mění v rozplizlé zahnívající cosi, které pak vyhazuji. Proto jsem se jal pátrati a zkoumati a vytvořil pokrm, za který si myslím není potřeba se stydět.
Zbytky celerové naě, v mém pojetí asi 2/3 původního svazku, jsem očistil a nakrájel na cca 1 cm velké špalíčky.Obdobně jsem nakrájel cibuli střední velikosti a na mini kostička jsem pokrájel kousek iberijského špeku, ale myslím, že anglická je taky možná, stejně jako nějaký jiný dobrý špek, který jste vyloudili na příbuzných z venkova.

V jednom kastrůlku jsem zatopil vývaru a v druhém, ve kterém bude vznikat rizoto, rozehřál lžicí oleje z olivových panen do které jsem přidal špek a cibuli., kterou jsem donutil mírně karamelizovat. Vzniklou špekovo-cibulkovou směs jsem zavalil dvěma lžícemi rajského protlaku, který mi přímo z Ráje dodali v konzervě. Asi je i v Ráji krize. Asi půl minutky jsem to šudlal po dně hrnce vařečkou a pak do toho nasypal nakrájený celer zakápl skleničkou bílého vína a pokračoval zhruba minutu v šudlání. Zalil horkým vývarem do ponořena a šel hledat rýži. Zde je poměrně důležité vědět jakou rýži hledáte, pokud hledáte basmati, která se na rizoto ne úplně hodí, tak jí hledejte asi tak 15 minut. Pokud hledáte nějakou na rizoto, jako je například arborio, tak tu hledejte rychleji. Řapíky celeru se totiž během vašeho hledání vaří a když budete dlouho ´hledat, tak se rozvaří a nebude dostatečně chrumkavý. Ale to je přece každému jasné. Je to jako v životě, musíte prostě vědět co a proč děláte, jinak se to prostě může občas docela po.... a nebude to ono.
Rýže odměříme asi hrnek a vsypeme do vařících se řapíků. Promícháme a podle potřeby dolijeme horký vývar a dolíváme a mícháme až je rýže al dente. Pak vypneme plamen a necháme 3- 5 minut dojít pod pokličkou.
Pak už jen dát na talíř, lehce zasypal parmazánem a jedl do polosyta. 
Musím se přiznat, že inspirací mi byla italská kuchyně, kterou mám moc rád a řekl jsem si, že se jí budu muset věnovat trochu více,